Pierwsze wydanie Emmy, opublikowane w 1816 r. zostało sprzedane na aukcji w Londynie za astronomiczną cenę 375 tys. funtów.
Książka należała do 12 autorskich egzemplarzy, które wydawca, Petr Murray przekazał Jane Austen. Kolejny, 13 z kolei został na koszt autorki oprawiony w czerwony marokin i ofiarowany Księciu Regentowi, czyli przyszłemu królowi Jerzemu IV. Prawdopodobnie do dziś znajduje się w bibliotece w Zamku Windsor, chociaż tak naprawdę nikt go nigdy nie widział. A przynajmniej nie pokazywano go publicznie. Egzemplarze należące do Austen zostały rozesłane do członków rodziny, przyjaciółki Frances Talbot, hrabiny Morley i do Anne Sharp.
Na aukcji znalazł się ten ostatni, z inskrypcją Od autora. To jest prawdziwy rarytas, nie jest bowiem znana żadna inna autorska kopia książki Austen odręczną dedykacją. Napisał ją na prośbę pisarki sam wydawca i przesłał do Anne Sharp.
Podobno to właśnie Anne Sharp była pierwowzorem powieściowej postaci panny Taylor (późniejszej pani Weston). Była serdeczną przyjaciółką i zarazem recenzentką książek Austen. „Była częścią intymnego kręgu, wśród którego Jane rozpowszechniała kopie swoich powieści i zapisywała ich odpowiedzi. Jane poważnie potraktowała reakcje Anne na jej powieści, prosząc ją, by była «całkowicie uczciwa» w swoich ocenach i zapisała jej komentarze w swoim dzienniku”. Stąd wiemy, że w ocenie Sharp, „Emma” sytuowała się gdzieś pomiędzy Dumą i uprzedzeniem a Mansfield Park. Tak jak Austen, nigdy nie wyszła za mąż. Po śmierci pisarki, jej siostra Cassandra wysłała Sharp nieco pamiątkowych drobiazgów i pukiel jej włosów.
Emma kupił amerykański kolekcjoner. Zgodnie z jego życzeniem ma jednak pozostać w Wielkiej Brytanii. Trafiła więc do Chawton House w Hampshire, gdzie niegdyś mieszkał brat pisarki, Edward Austen Knight. Dziś w tym pochodzącym z czasów królowej Elżbiety pałacu znajduje się ośrodek naukowy, zajmujący się historią brytyjskich pisarek w latach 1600-1830. To w Chawton Jane spędziła ostatnie lata swojego życia.