„Cesarz Tyberiusz” Kazimierza Morawskiego wkrótce trafi do naszej księgarni. Ostatnia nowość Rambler Press w 2021 r. Ciekawostką jest fakt, że książkę złożyliśmy nową (przynajmniej w Rambler Press) czcionką, o niezwykle ciekawej historii.
Przy pracy nad „Cesarzem Tyberiuszem” korzystaliśmy bowiem z kroju Bunel, opublikowanego w 2019 r. przez Commercial Type z Nowego Jorku. To elektroniczna wersja czcionek wyciętych między 1796 a 1801 r. przez Johna Isaaca Drury’ego dla Elisabeth Caslon, właścicielki słynnej Caslon Foundry, założonej w 1737 r. Czcionki wycięte przez twórcę giserni Williama Caslona i Williama Caslona II zdominowały brytyjską typografię na kilkadziesiąt lat. U schyłku XVIII uznane zostały jednak za niemodne i stopniowo wychodziły z użycia. Praca Drury’ego, nawiązująca do modnych ówcześnie kontynentalnych krojów Bodoniego i Didota, ale z brytyjskim charakterem, miała przywrócić znaczenie firmie Caslonów. I trzeba przyznać, że to się udało.
Drury swoją pierwszą czcionkę, Double Pica (ok. 22 pkt) wyciął w 1796 r. W 1799 pojawił się kolejny rozmiar, Pica (ok. 12 pkt) i w 1801 r. English (14 pkt). Nowy krój z miejsca zdobył popularność, dominując (wraz z czcionkami wyciętymi przez Williama Martina i Richarda Austina) na rynku w pierwszych latach XIX wieku. Teraz zaś zaczyna swoją przygodę z książkami Ramblera. „Cesarz Tyberiusz” Kazimierza Morawskiego to dopiero początek!